Monday, October 5, 2015

Steak expert


Chutný a šťavnatý steak, ktorý láka svojou vôňou, si s obľubou a najmä často vychutnávame v našich reštauráciách. Upečený na lávovom kameni, jemne ogrilovaný bez kvapky tuku, bravčový, hovädzí... Mali by ste vedieť, že medzi steakmi sú veľké rozdiely v chuti, jemnosti, kvalite či druhu tepelnej úpravy. Ich príprava chce veľa praxe, no výsledný efekt za to skutočne stojí. Vyberáte si steak a bojíte sa, že zakrojíte do mäsa a bude príliš krvavé alebo naopak, príliš tvrdé?

Keď sa chystáte objednať steak, väčšinou v jedálnom lístku zbadáte hneď niekoľko druhov. Ako však rozoznáte, ktorý vám bude skutočne chutiť a nad ktorým by ste ohrnuli nos? Mäso má totiž rôzne mramorovanie, teda prepletanie mäsa s tukovými časťami. Niektorí majú radi šťavnatejšie a mastnejšie, iní zdravšie, no suchšie mäso. Takisto existuje aj viacero spôsobov porcovania mäsa, u nás je najobľúbenejšie mäso zo sviečkovice, no pochutnať si môžete aj na vysokej roštenke či stehne a pri niektorých druhoch stejkov aj na ich kombinácií.

T-bone steak 

Ako správne tušíte, ide o steak z vysokej roštenky s kosťou v tvare písmena T, ktorá sa nachádza v strede. Vďaka tomuto špeciálnemu rezu je T-bone steak určený pre gurmánov, ktorí si chcú pochutnať na dvoch druhoch mäsa. Nájdete tu totiž jemnú sviečkovicu aj nízku roštenku, ktoré by mali byť upravené do krvava až stredne prepečené.

Rib eye steak

Ide o steak z vysokej roštenky, bez kosti a s veľmi štrukturovaným mramorovaním. Názov rib eye pochádza práve z rezu, vďaka ktorému je uprostred steaku tukové "oko", ktoré zaisťuje výnimočnú šťavnatosť, vôňu a chuť. Vďaka vysokému obsahu tuku je tento druh veľmi chutný a odporúča sa podávať stredne prepečený.

Filet steak

Steak zo sviečkovice, teda najjemnejšieho druhu mäsa, neobsahuje takmer žiadny tuk a ide v podstate o jeden zo zdravších variantov. Chuť však nie je veľmi výrazná, no dopĺňa sa napríklad obalením v plátku slaniny či výraznejšími koreninami. Odporúčaná príprava je do krvava až stredne prepečený.

Rump steak

Kvalitná časť špičky hovädzieho stehna, ktoré nie je mramorované, no tuk sa nachádza len na povrchu. Vďaka tomu je mäso veľmi jemné, chutné, šťavnaté vnútri a suchšie na povrchu. Ak sa správne pripraví, dosiahnete neopakovateľný gastronomický zážitok. Grilovať by sa mal do krvava alebo stredne prepiecť.

Ako dlho trvá príprava?


Pripraviť steak sa možno zdá jednoduché, no je okolo toho celá veda. V prvom rade existuje niekoľko typov tepelnej úpravy, ktoré si môžete vybrať podľa vlastného uváženia a chuti. Takisto je dôležitý aj rez mäsa, jeho uskladnenie (ideálne je v teplote 0°C až 2°C, no najlepšie je pripraviť mäso čerstvé). Pri grilovaní steakov sa nepoužíva olej, zväčša sa rošt len jemne potrie tukom z mäsa. Odporúča sa poriadne osoliť hrubou alebo morskou soľou a korením, pred prípravou, ale aj po dopečení.
Dôležité je neobracať steak vidličkou ale špeciálnymi kliešťami, dokonca pri skúšaní, či už je správne prepečený, by ste ho nemali narezať nožom. Stratili by ste totiž všetku chutnú šťavu! Po dopečení pamätajte na to, že mäso treba nechať chvíľu odpočívať, aby sa po jeho vnútri rozliala šťava. Dôležitá je aj teplota mäsa, dĺžka pečenia pri jednotlivých úpravách a takto sa v tom jednoducho vyznáte:

zdroj: bistro.sk